Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2019 u organizaciji Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Ekonomskog instituta održan je 25. 02. 2019. godine u Kongresnoj sali Hotela Holiday u Sarajevu.

Treći Ekonomski forum BiH otvorio je predsjedavajući Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, posebno naglasivši situaciju u kojoj se BiH nalazi: „Očigledno je da BiH ekonomija svakako nije u sjajnoj situaciji, već je izložena novim previranjima i neuspjesima iz prošlosti. Danas gubimo značajan broj mladih ljudi koji odlaze, a ja smatram da je to strategija razvijenih zemalja koje traže novu radnu i obrazovanu snagu. Mislim da je vrijeme da se naša infrastruktura i privreda počne razvijati, bez obzira što to nije u skladu sa savremenim trendovima“.

Dekanesa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Jasmina Selimović, u svom uvodnom obraćanju je poručila na čemu mora biti fokus ovakvih okupljanja: „Između Sarajeva i Beča je 700 kilometara udaljenosti, između Banja Luke i Graza pola od toga. Međutim, prosječnog sarajevskog ili banjalučkog studenta i austrijanca dijeli šest puta manje šanse za pronalazak posla te čak četiri puta više vremena. Zbog toga se ne trebamo pitati zašto je preko trideset tri hiljade mladih odlučilo otići iz ove zemlje. Ovo pitanje je danas od ključnog značaja zašto smo mi ovdje.“

Program Foruma se sastojao od tri panel sesije; “Konkurentnost Bosne i Hercegovine i zemalja u regiji” koju je moderirao prof. dr. Zlatko Lagumdžija, “Ekonomska saradnja između Austrije i Bosne i Hercegovine: Izazovi i šanse” predvođena prof. dr. Kemalom Kozarićem te “Unapređenje poslovnog okruženja Bosne I Hercegovine”, a uvodničar je bio prof. dr. Jasmin Hošo

Ekonomski forum BiH je dokazao da je vrhunska platforma koja okuplja predstavnike akademske zajednice, državne institucije, poslovnu zajednicu i međunarodne snage koje se žele uključiti i procese razvoja Bosne i Hercegovine. O tome je govorio i profesor Lagumdžija: „Danas smo svjedoci ponude Jeffrey Sachsa i prijedloga da se u Sarajevu  pravi regionalni centar za Balkan za samoodržive ciljeve razvoja, a  u istom trenutku smo imali i predsjedavajućeg  predsjedništva koji je dao pozitivan odgovor. Mi smo danas zasadili jednu lijepu biljku, razvojnicu održivih ciljeva da se iz BiH šire u region.“

Partneri trećeg Ekonomskog foruma BiH bili su: Raiffeisen BANK dd Bosna i Hercegovina, Delegacije Evropske Unije u Bosni i Hercegovini, Širbegović Inženjering, Grad Sarajevo, Tvornica cementa Kakanj, Foreign Investors Council – FIC, MS & WOOD, Perutnina Ptuj, Al-Shiddi Group, Europlakat BH i Hotel Holiday Sarajevo.

Ekskluzivni medijski pokrovitelji bili su:  BHRT, RSG, Antena Sarajevo, Oslobođenje, www.radiosarajevo.ba i Business Magazine BiH.

Ured za odnose s javnošću