Međunarodni centar Nizami Ganjavi je kulturna, neprofitna, nepolitička organizacija posvećena sjećanju na velikog azerbejdžanskog pjesnika Nizamija Ganjavija i proučavanju i širenju njegovih djela s misijom izgradnje dijaloga i razumijevanja između kultura i naroda za izgradnja funkcionalnih i inkluzivnih društava. Glavna misija Centra je promovirati učenje, toleranciju, dijalog i razumijevanje u svijetu koji je na mnogo načina danas uistinu bez barijera i s neviđenim pristupom znanju i brzim informacijama, a opet suočen s nikad više problema u novijoj povijesti čineći četiri osnovna stupa Imperativ Međunarodnog centra Nizami Ganjavi.

Fondacija “Društva zajedničkih vrijednosti”, Sarajevo, je neprofitna organizacija osnovana 2014. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Glavni cilj Fondacije je promocija koncepta zajedničkih društava i stvaranje zajedničkih vrijednosti, ne samo u Bosni i Hercegovini i širom regije Balkana, već i na globalnom planu. Kroz istoriju, Bosna i Hercegovina bila je izvor međusobnog obogaćivanja, razumijevanja među svim ljudima, kao i primjer uzajamnog poštovanja kada su u pitanju vjerske i kulturne razlike i sličnosti

U koordinaciji sa Jeffery Sacshom, prije nepune tri godine, Fondacija društva zajedničkih vrijednosti je pokrenula inicijativu za stvaranje Mreže rješenja održivog razvoja Zapadnog Balkana „SDSN Western Balkan Network“. Nažalost, pandemija je na kratko prekinula aktivnosti uspostave Mreže, ali nakon opsežnog proces skrininga, inicijativu za uspostavu Mreže je potrdilo vodstvo SDSN-a te je time i prihvaćena Mreža SDSN-a za Zapadni Balkan od strane Globalnog sekretarijata SDSN-a. Predsjedavanje Mrežom je povjereno Fondaciji društva zajedničkih vrijednosti, Ekonomskom Institutu i Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

SDSN Zapadnog Balkana mobilizira akademsku zajednicu da provede najnoviju ekspertizu u održivom razvoju, u akciju sa fokusom na:
1. Pružanje i mibiliziranje podrške SDG, uključujući podršku vladama u razumijevanju i rješavanju izazova održivog razvoja
2. Promoviranje praktičnih inicijativa rješenja i dugoročnih puteva za održivi razvoj
3. Promoviranje visokokvalitetnog obrazovanja i istraživačke saradnje za održivi razvoj.

Cilj SDSN-a Zapadnog Balkana je mobilikzacijaobrazovnih i istraživačkih institucija, organizacija civilnog društva i biznisa za postizanje Agende 2030 i dalje. Plan je da se to učini kroz stvaranje i radjavnoj, privatnoj zajednici i institucionalnoj svijesti, osjećaju hitnosti i angažmanu; podučavanje regije – analiza, pristup i unapređenje orbazovanja o ciljevima održivog razvoja izelenoj ekonomiji; oblikovanje dijaloga i predstavljanje platforme za razmjenuideja i iskustava za podsticanje sistemskih rješenja i mobiliziranje akcija; savjetovanje donosioca odluka u politici, biznisu i društvu u cjelini; iniciranje i jačanje zemalja Zpadnog Balkana i šire; koordinacija i podrška od strane od strane SDSN Grčka i SDSN Europe.

Akcije SDSN Svjetske banke, analize i preporuke politike će biti “filtrirane” kroz šest ključnih transformacija za SDG: 1. Obrazovanje, inkluzija, poslovi, rast. 2. Zdravlje i dobrobit 3. Čista energija i industrija, 4. Održiva hrana, korištenje zemljišta i okeani/mora 5. Pametni gradovi i transport i 6. Digitalne tehnologije i e-uprava.

Bosna i Hercegovina ne bi trebala biti samo centar SDSN Zapadnog Balnma, već i ogledni primjer uspješnosti i liderstva u domenu ispunjavnja Agende 2030 sa fokusom na održivi razvoj i tranziciju ka zelenoj ekonomiji.